Kiedyś walczyły o życie. Dziś są zdrowe, uśmiechnięte i rosną jak na przysłowiowych drożdżach. Setki małych pacjentów Oddziału Neonatologicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek znów spotkało się w Krakowie. Tym razem na 10-tym, Jubileuszowym Spotkaniu „Blisko Siebie”, które odbyło się 10 czerwca na terenie parku przy Szpitalu Ujastek.

W ciągu ostatnich 10 lat Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka Zespół Medyczny Szpitala Ujastek uratował ponad 4000 pacjentów urodzonych poniżej 37. tygodnia ciąży, w tym wcześniaki ze skrajnie niską masą urodzeniową. Czerwcowe spotkania „Blisko Siebie” to wielkie święto nie tylko dla małych pacjentów i ich rodziców ale też święto dla pracowników szpitala. To dzięki ich staraniom i wysiłkom maluchy urodzone nawet poniżej 26. tygodnia ciąży żyją, są zdrowe i są prawdziwą pociechą dla swoich rodziców – mówi Tomasz Wiśniewski Prezes Zarządu Grupy Neomedic. Ale walka o to, by żyły nie była prosta. Wielu rodziców spędziło w szpitalu długie tygodnie, a nawet miesiące czuwając przy inkubatorach swoich dzieci, co zaowocowało narodzeniem się głębokich więzi z personelem medycznym.

– Wielu pacjentów traktuje nas jak swoją rodzinę – przyznaje Renata Pietruszka, dyrektor Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. - Te więzi, które powstały między rodzicami a lekarzami i pielęgniarkami można zobaczyć właśnie w czerwcu na corocznych spotkaniach, które odbywają się w ogrodach na terenie naszego szpitala.

O tym jak te więzi są głębokie, świadczy liczba gości. Na spotkania „Blisko Siebie” przyjeżdżają całe rodziny z wielu odległych miejscowości w Polsce. Gośćmi specjalnymi są oczywiście wszystkie wcześniaki, które przyszły na świat w szpitalu Ujastek. - Proszę sobie wyobrazić, że w ubiegłym roku odwiedziło nas prawie 200 dzieci, a w tym roku frekwencja była jeszcze większa – przyznaje dr n. med. Beata Rzepecka Węglarz, Kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka. – To było rewelacyjne spotkanie. Było dużo wzruszeń i łez. Odwiedziły nas nawet te dzieci, które dziś mają już po osiem, dziewięć lat.

Spotkania „Blisko Siebie” są też ważne dla rodziców. Mimo, że większość z nich przeżyła w szpitalu trudne, nieraz bolesne chwile, dziś chętnie dzieli się z innymi swoimi historiami i doświadczeniami. To również wyjątkowa okazja, by porozmawiać z personelem medycznym i zdobyć odpowiedzi na nurtujące pytania związane z opieką nad swoimi pociechami. A tych pytań jest wiele.

Na ten wyjątkowy dzień z niecierpliwością czekały też lekarze i pielęgniarki. Spotkanie to dla nich szansa, by śledzić dalsze losy swoich małych pacjentów, o życie których walczyli przez długie miesiące.

Na małych uczestników wydarzenia czekało moc atrakcji, a wśród nich m.in.: olbrzymi, przepyszny tort, który zaspokoił podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy, malowanie buziek, moc zabaw z animatorem, chusta klanzy, tworzenie papierowych ośmiorniczek, zabawy z ciastoliną. Mali Bohaterowie wydarzenia zostali również poproszeni o przygotowanie i zabranie ze sobą na spotkanie Blisko Siebie narysowanego na kartce marzenia – „kim będę w przyszłości”. Prace zostały schowane w specjalnej kapsule czasu, która zostanie otworzona za 5 lat z okazji 15-tego Spotkania Wcześniaków Szpitala UJASTEK.

W kulminacyjnym momencie wydarzenia dzieci puściły do nieba ponad 200 balonów na znak solidarności z wcześniakami na świecie.

Dziękujemy że byliście z nami w tym wyjątkowym dniu.